SLEDUJTE NÁS
manager@buenogusto.sk,
+421 948 70 20 41

Denné menu

  /  Zo života Bueno Gusto   /  NÁŠ OBĽÚBENÝ FONT

NÁŠ OBĽÚBENÝ FONT

Niektoré písma vyjadrujú jasné posolstvo dizajnu, zatiaľ čo iné umožňujú určitý stupeň interpretácie. Po desaťročia boli tieto typy písma nevyhnutné pri navrhovaní, pretože dokážu sprostredkovať správy bez slov. Dnes sa chceme bližšie pozrieť na písmo Montserrat, pretože je výrazné, reprezentatívne a čisté. Preto sme si ho aj zvolili za písmo nášho loga BUENO GUSTO.

Písma ako Montserrat sú všestranné a dajú sa ľahko prispôsobiť rôznym štýlom. Rodina písiem Montserrat obsahuje 18 rôznych hmotností a štýlov vrátane Regular, Bold, Light a Black. 

Pôvod a história písma Montserrat

Pozrime sa teraz na pôvod a históriu písma Montserrat. Dizajnérkou tohto písma je Julieta Ulanovsky, narodená v roku 1967. Pri designe písma sa inšpirovala starými plagátmi a nápismi vo svojom okolí, v štvrti Montserrat, v Buenos Aires. Chcela navrhnúť písmo, ktoré by zachytávalo krásu mestskej typografie z prvej polovice 20. storočia. Jej cieľom bolo zachovať jedinečné návrhy z jej oblasti Montserrat predtým, než sa navždy stratia v dôsledku rozvoja mesta. Pri navrhovaní písma niekoľko rokov študovala znaky a tvary písmen Montserratu.

Font Montserrat je bezpätkové písmo s geometrickým štýlom a jemnými úpravami navrhnuté v roku 2012. Je funkčné a súčasné. Písmo Montserrat bolo vytvorené tak, aby odrážalo jedinečné vlastnosti a dedičstvo mesta Buenos Aires – hlavného a súčasne najväčšieho mesta Argentíny. Font Montserrat je známy svojim jedinečným štýlom, ktorý spája tradičné a moderné prvky.

O autorke - Julieta Ulanovsky

Predtým, ako si povieme viac o písme Montserrat, pozrime sa na dizajnérku Julietu Ulanovsky. Býva a pracuje v Montserrate, v štvrti Buenos Aires. Počas posledných troch desaťročí ponúkala Julieta klientom v Buenos Aires celý rad dizajnérskych služieb prostredníctvom svojho dizajnérskeho štúdia ZkySky.

So zameraním na typografiu a so zmyslom pre detail sa Julieta a jej tím stali známymi dodávaním vysokokvalitných a inovatívnych návrhov, ktoré spĺňajú potreby ich klientov. Ako grafická dizajnérka so silným zázemím v dizajne písma vnáša Julieta do svojej práce jedinečný pohľad a zručnosti. Vie, aká dôležitá je typografia na sprostredkovanie správy a dokáže vytvoriť vlastné typy písma, ktoré pomôžu vyniknúť identite značky. Navrhla niekoľko populárnych fontov vrátane Montserrat a Kaushan Script.

Julieta je tiež aktívnym členom dizajnérskej komunity v Buenos Aires. Často je pozývaná na konferencie a workshopy a je mentorkou mnohých začínajúcich grafických dizajnérov.

Vlastnosti a charakteristiky fontu Montserrat

Montserrat je bezpätkové písmo s čistým a moderným vzhľadom. Písmo má vysokú výšku x, otvorené tvary písmen a mierne zúženú šírku, vďaka čomu je dobre čitateľné aj pri menších veľkostiach. Geometricky navrhnuté písmo Montserrat poskytuje až 36 štýlov.

Julieta chcela týmto typom písma z prvej polovice 20. storočia znázorniť krásu mestskej typografie. Pri realizácii projektu ju inšpirovala farba, deň a noc, svetlo a život. Mala v úmysle premeniť skutočnú krásu svojho okolia na niečo, čo bude trvať navždy. Sme presvedčení, že sa jej to podarilo.

Montserrat a publikum

Montserrat je font, ktorý oslovuje široké spektrum publika. Je vhodný na použitie v materiáloch na budovanie značky a marketingu, ako aj na webových stránkach, aplikáciách a tlačených publikáciách. Čistý, moderný vzhľad a vysoká čitateľnosť z neho robia obľúbenú voľbu pre firmy, organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú sprostredkovať profesionálny a sofistikovaný obraz svojho produktu či firmy. Aj naša spoločnosť BUENO GUSTO sa medzi tieto firmy radí. 

Ocenenie písmo roka 2024 pre Montserrat

Spoločnosť Fiverr z New Yorku v decembri 2023 vyhlášila písmo Montserra za „Písmo roka“ pre rok 2024. Vychádzali z prieskumu medzi viac ako stovkou nezávislých dizajnérov, ktorí pracujú s platformou Fiverr Logo Maker. Aby bolo možné menovať Montserrat Font za písmo roku 2024, tím Fiverr Logo Maker analyzoval písma, ktoré sa najčastejšie používajú v logách zakúpených na platforme Logo Maker. Prvý v tejto analýze bol Montserrat, po ňom Bellefair a Poppins.

„Montserrat je obľúbený u fanúšikov vďaka svojim čistým geometrickým líniám a modernej estetike. Má širokú škálu váh a štýlov – takže je super všestranný. Je to ideálna voľba pre firmy, ktoré chcú modernizovať svoj vizuálny jazyk. Inými slovami, Montserrat má formu aj funkciu,“ povedal Nadav Barkan, viceprezident spoločnosti Fiverr pre dizajn.

Pocta pre prácu autorky Montserrat

„Som poctená a veľmi vďačná, že Montserrat bol vybraný ako Font roka 2024 od Fiverru,“ povedala Julieta Ulanovsky. „Písmo je široko akceptované a má dôležité miesto v komunikácii, ktorú dnes vidíme, či už tlačenej alebo digitálnej.“

O Fiverr Logo Maker

Fiverr Logo Maker bol spustený v roku 2020. Je to automatizovaná platforma poháňaná AI, navrhnutá tak, aby poskytovala vysokokvalitné logá vytvorené špičkovými profesionálnymi dizajnérmi. Fiverr Logo Maker je dôveryhodný pre viac ako 175 000 podnikov vo viac ako 127 krajinách.